Bu yıl en çok neyi özlediniz? Kimi ya da? Sanıyorum en çok içten bir sarılmayı özledim. İçinde en ufak bir acaba covid olur muyum korkusu yaşamadığım, yaşamadığımız bir sarılma. Bu yıl sevdiğim birkaç kişiye çok da içten sarıldım oysaki fakat kendimi ana bıraksam, karşı tarafın tedirginliğini sarmaladım çoğu zaman.

Bu yıl bana çoğunlukla iyi gelmese de çoğunlukla da sakin kalmayı öğretti. On beş yaşımdan beri öğrenmeye çalıştığım şeyi. Sakin kalmak ve akışına bırakmak.

Kendime ait bir ev yaptım bu yıl. O kadar çok konuştum ki hakkında düşünün benim için ne kadar önemli olduğunu. O ev benim kendi yalnızlığımı kucakladığım sakin bir yuvaya dönüştüğü için belki de bilemiyorum. Nefes alışlarım, Cleo'nun gırlamaları ve ve makinede dumanı tüten kahve. Kendi yalnızlığım sanırım böyle bir şey. Şikayetçi değilim çünkü sakin kalmayı öğrenmek için yalnız kalmam gerekiyormuş.

Tüm yıl yaşadıklarımı düşünüyorum. Düşünürken bile bazen soluk alıp vermem gerekiyor ekstradan. Kaybettiğim bir dost, beni aldatan bir erkek, bir yıl içinde kaybedilen 2 iş, ailemin hasta olup öleceğine dair duyduğum korku, ölüme çok yakın hissettiğimiz 3 an. Belki sayısı artar bilemiyorum fakat tüm bunları düşündüğümde yorgun hissediyorum. O noktada ev, beni sanki dünyanın geri kalan her şeyinden soyutluyor. Fakat yine de en çok o zaman sarılmaya özlem duyuyorum.

Zihnimin dehlizlerindeki bitmeyen varoluş karanlığını ilaçlarla aydınlatıyorum. Kilo aldım, bedenimle barışmaya çalışıyorum bu yıl da. Çok seyahat edemedim ama harika kamplar kurdum. Ablamın aslında ne kadar eğlenceli bir insana dönüştüğünü keyifle izledim. Yaş almanın bize bu kadar iyi gelmesi beni içten içe keyiflendirdi.

Kapalı bir yıldı. Belki gelecek sene de öyle olacak bilemiyorum. 33 yaşın sakinliğini kucaklamaya alıştım. 34'ü ve daha sonrasını da merak bekliyorum.

Yeni yılda hayatımız evrenin genişliği kadar güzelleşecek mesela ailecek. Oturduğum kanepede kucaklayacağım bambaşka bir deneyimi bekliyorum. Bambaşka ülkeler, bambaşka anılar ve bambaşka farkındalıkları hayal ederek.

Aralık 2020/Ev